Biz Kimiz?

 

Dünya çapında üretilen her 3 gıdadan 1’i çöpe giderken her 10 kişiden 1’i yatağa aç giriyor. Yapılan araştırmalar israf edilen gıdanın yalnızca çeyreğinin geri kazandırılması ve doğru dağıtılması ile Dünya üzerindeki açlığın son bulacağını gösteriyor. Gıda israfı ve dağılımı ile ilgili bu problem yalnızca sosyal sorunları değil çevresel ve finansal sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Her yıl Çin’in yüz ölçümü kadar toprak tüketilmeden çöpe giden gıdanın yetiştirilmesi için kullanılırken israf edilen gıda, küresel sera gazı emisyonunun %8’ini oluşturarak bu alanda karayolu ulaşımından sonra gelerek 2. sıraya yerleşiyor. 

Fazla Gıda’nın temelleri; bu küresel probleme teknolojik ve bütüncül bir çözüm getirmek ve Türkiye’deki gençlere Dünya adına iyilik içeren, etkili işler yapmanın mümkün olduğunu göstermek için bir araya gelen Olcay Silahlı ve Arda Eren tarafından 2015 yılında atılıyor. 2030 yılına kadar gıda atığı kaynaklı karbon emisyon miktarını %50 oranında azaltmayı hedefleyerek çıktıkları bu yolculukta Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı tarafından oluşturulan Gıda Kazanımı Hiyerarşisi’ni kendilerine kılavuz edinen Olcay ve Arda; Türkiye’de bir ilke imza atarak atık yönetimine bütüncül ve dijital bir sistem kazandırıyorlar. 

Gıda geri kazanımı için çalışan Fazla Gıda temelde dört Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na katkıda bulunur: Açlığa Son, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Eylemi. Sürdürülebilir gıda sistemleri kurmak için bütüncül bir atık yönetim sistemi geliştiren Fazla Gıda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen dünyadaki 9 etki odaklı girişimden biri olmayı başarmış ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından organize edilen 2017 Cenevre Sosyal Fayda Zirvesi’nde Türkiye’den tek temsilci olarak yer almıştır.

5 yıldan kısa bir sürede geliştirdiği çözümler, gerçekleştirdiği operasyonlar ve günden güne büyüyen partner ekosistemi sayesinde 19 bin ton gıdanın kurtarılmasını sağlayan Fazla Gıda, 63 bin ton karbon emisyonunun önüne geçmeyi ve 72 milyar litre su israfını engellemeyi başardı. “Atarsanız atık olur, atmazsanız onun ismi fazladır.”  diyerek 75 binden fazla operasyona imza atan ekip, kardeş kuruluşu Gıda Kurtarma Derneği ile omuz omuza çalışarak her ay 1 milyon 100 binden fazla ihtiyaç sahibine ulaşıyor. 

Fazla Gıda; teknolojik çözümleri, genç ve dinamik ekibi ve kurduğu partner ekosistemi ile kurumların fazla gıdalarından maksimum çevresel, sosyal ve finansal geri kazanımı için çalışmalarına devam etmektedir.